”Haluan yrittäjyyteni paremmin hallintaan”
Rakennusarkkitehti AMK Riikka Souru halusi yrittäjäksi, jotta pääsisi paremmin tekemisiin asiakkaidensa kanssa. 2019 syntyi Tampereelle rakennus- ja sisustussuunnitteluun keskittynyt IDEAA-toimisto, jossa Souru työskentelee itsenäisenä yrittäjänä yhdessä rakennusarkkitehti AMK Memmu Pitkäsen kanssa. Varma kuukausipalkka ja säännöllinen työaika saivat jäädä.
– Ennen yrittäjyyttä tein suuressa toimistossa esimerkiksi asuntotuotantosuunnittelua, enkä ollut koskaan tekemisissä niiden ihmisten kanssa, jotka tulivat asuntoihin asumaan. En päässyt kuuntelemaan ja ratkaisemaan heidän toiveitaan, unelmiakin, henkilökohtaisella tasolla. Nyt pääsen.
Riikka Souru on myös Arkken-kalusteiden edustaja Pirkanmaalla.
Koronan jälkeen tuli hiljaisuus
IDEAA syntyi juuri ennen koronaa, joten karanteenin koteihinsa sulkemat ihmiset alkoivat miettiä, mitä kodeilleen ja kesämökeilleen tekisivät. Aikaa ei Sourulla juuri jäänyt yrityksen ja yrittäjyyden miettimiseen, koska töitä oli.
– Vaikka uusi yritys olimmekin, lähtö oli todella lentävä. Ei ollut mitään alkavan yrityksen kasvukipuja, koska meiltä kysyttiin palveluja ja töitä oli mukavasti.
Kiivaan työtahdin jälkeen kaikki pysähtyi. Inflaatio kiihtyi, korot nousivat ja rakentaminen kallistui. Hiljaiseen aikaan on kuulunut hyviä ja huonoja hetkiä. Välillä on mielessä piipahtanut myös palkkatyö. Rakentaminen on Suomessa edelleen lähes pysähtynyt.
– Korot ovat edelleen korkeat, että moni projekti on isoilla ja pienillä toimijoilla jäissä. Meillä viime vuosi oli todella hiljainen, nyt näyttää jo paremmalta.
Yrityskummi auttaa ajattelemaan
Periksi ei Riikka Souru kuitenkaan anna. Nyt kun aikaa on, ja taas töitäkin, hän halusi yrityskummin ajatustensa sparraajaksi.
– Haluan yrittäjyyteni paremman hallintaan. Mihin keskityn? Olen kyllä hyvä hakemaan tietoa, ja monenlaista palvelua on kyllä tarjolla, mutta mikä tässä on olennaista. Ja vaikka yrittäjyyden monipuolisuus sopii minulle oikein hyvin, niin olennaisen löytämiseksi halusin yrityskummin.
Riikka Souru on myös herkkä innostumaan, jolloin tulee tehtyä muuta kuin arki edellyttäisi. Yrityskummi pitää jalat maassa.
– Ehkä tärkein asia, minkä yrityskummi on tähän tuonut, on aika, jonka otan yritykseni kehittämiseen. Olen pysähtynyt ajattelemaan muun muassa strategiaa ja asiakashankintaa. Usein omien asioidensa kanssa on myös aika solmussa, ja kummi auttaa jäsentämään asioita ja oikeat kysymykset pakottavat miettimään myös vastauksia.
Yrityskummi Sari Neva-ahoa Souru kehuu.
– Hän osaa sanoa tarvittaessa suoraan, että älä mieti nyt tuota, vaan keskity tuohon. Pääsen aina eteenpäin, saan ratkaistua asioita, enkä jää luuppiin miettimään.
Kummisuhde on vielä alussa, mutta Riikka Souru odottaa jokaista tapaamista mielenkiinnolla.
– Pohdin etukäteen tapaamisen teemaa. Olen luonteeltani sellainen, että päässäni sinkoilee hyvin monenlaisiakin asioita, joten täytyy rauhoittua ja löytää punainen lanka siitä, mistä keskustellaan.
Yksinyrittäjän ei tarvitse olla yksin
Riikka Souru halusi lähemmäksi asiakasta, mutta paljon suunnittelija tekee edelleen yksin ja puurtamista tietokoneen ääressä piisaa. Kahta samanlaista työpäivää ei yrittäjällä kuitenkaan ole.
– On lukuisia palavereja ja tonttikäyntejäkin ja jos on kyseessä sisustussuunnittelu, puhutaan myös materiaaleista. Oman kodin rakentaminen on usein ainutkertainen juttu. Projektit ovat myös hyvin erilaisia, joten eteen voi tulla mitä vain, joihin on vain perehdyttävä, sanoo Riikka Souru.
Riikka Souru lähtee suunnittelussaan aina liikkeelle kysymyksestä, mitä asiakas asumiseltaan haluaa.
– Asiakas saattaa olla suunnittelijaan yhteydessä jo ennen, kuin tonttia talolle on hankittu. Sitten lähdetään etsimään yhdessä tonttia. Useimmiten tontti on jo olemassa ja joitakin luonnoksia toiveistakin on tehty. Minä teen jatkokysymyksiä: montako huonetta ja kerrosta. Myös tyyliä haetaan.
Kun puhutaan yksilöllisestä omakotitalosta, työhön tarvitaan arkkitehtisuunnittelija, joka toteuttaa tilaajan ideoista suunnitelman.
– Omakotitalon voi toki hankkia myös ottamalla yhteyttä talotoimittajaan. Tässäkin tapauksessa suosittelisin käyttämään myös arkkitehtia, koska tällainenkin talo on suunniteltava omaksi käyttäjälleen ja talotehtaat ovat tässä nykyisin hyvin joustavia. Mallitalot sopivat sittenkin harvoin suoraan käyttäjilleen, saati tontille.
Hyvin suunniteltu on puoleksi tehty
IDEAA-toimisto suunnittelee talon rakennusluvan edellyttämiin piirustuksiin saakka, mutta toimii tarvittaessa pääsuunnittelijana ja hankkii rakennusluvankin. Omakotitaloa hyvin suunniteltaessa on mietittävä todella paljon, muun muassa ilmansuunnat ja ikkunoista näkyvä maisema.
– Mistä aurinko nousee, mistä ajetaan pihaan tai missä on sisäänkäynti. Näitä kysymyksiä mietitään yhdessä asiakkaan kanssa. Liikkuvia osia on monta, jopa pihasaunan paikasta lähtien.
Riikka Sourua kuunnellessa tulee väkisinkin mieleen sanonta, hyvin suunniteltu on puoleksi tehty. Taloon tarvitaan aina myös muun muassa sähkö- ja LVI-suunnitelmat ja näiden laatimiseen Ideaa-toimiston arkkitehdeillä on verkostot, jotka toimivat myös toisinpäin, tuovat töitä rakennussuunnittelijoille.
– Oman talon rakentaminen on monelle elämän suurin asia, henkilökohtainen ja iso satsaus rahassa ja henkisestikin. Tässä roolissani pyrin keskustelemaan rakentamisen käytännöistä asiakkaan kanssa paljon juuri rakentamisen alkuvaiheessa.
Riikka Souru suosittelee aina asiakkailleen peilaamaan elämäntilannetta inhorealistisestikin, ennen kuin tekee mitään.
– Keskity oman arjen pyörittämiseen ja anna ammattilaisen hoitaa rakentaminen. Aina tulee yllätyksiä, ikäviäkin, ja välit perheessäkin saattavat kiristyä.
– Myös suunnittelu kannattaa jättää asiantuntijoille. Tässä työssä täytyy ihan oikeasti tietää aika paljon ja liossa on aina paljon rahaa.
Kilpailijat yhdessä
Riikka Souru ja Memmu Pitkänen toimivat yksinyrittäjinä yhdessä, mutta ovat myös toistensa kilpailijoita. Toisaalta toimistosta löytyy myös kollega, jolta voi kysyä mielipidettä.
– Olemme myös yhdessä yrittäjiä. Tuemme toisiamme, meillä on myös erilaisia vahvuusalueita ja voimme jopa jakaa töitämme. Myymme ennen kaikkea aikaamme ja uskomme tässä markkinassa molemmille töitä löytyvän.
Tulevaisuuteensa yrittäjänä Riikka Souru suhtautuu luottavaisesti.
– Olen hiljattain tehnyt sopimuksen Arkken-kiintokalusteiden edustamisesta. Tehdas on Salossa ja siellä tehdään hyvin korkealaatuisia tuotteita kustomoidusti. Ajattelen, että suunnittelukohteeni jatkossa olisivat hyvin kokonaisvaltaisia. Haluan viedä projekteja asiakkaiden kanssa viimeiseen silaukseen asti.
Yrittämisestä on Sourulle tullut myös intohimo.
– Enää ei tarvitse tietää töidensä määrää kovin pitkälle. Siedän yrittäjän epävarmuutta, mutta tiedän töitä tulevan.
Juha Kosonen